Любов. 4 основних психологічних теорій любові

серце любов

Як психологи розуміють та пояснюють сутність любові?

Чому люди закохуються? Чому певні форми любові тривають довго, а інші є швидкоплинними?

Психологи та дослідники запропонували декілька різних теорій любові та пояснили як вона виникає та триває.

Любов є базовою людською емоцією, проте зрозуміти як і чому вона виникає не так легко. Насправді, протягом довшого часу, багато людей вважало що вона є просто надто первородним, загадковим та духовним явищем, щоб його вивчати та повністю розуміти.

4 основних теорії сутності любові та дотичних емоційних переживань.

Симпатія чи любов.

Психолог Зік Рубін вважав, що романтична любов (кохання) складається з трьох елементів:

 1. прив`язаність
 2. турбота
 3. близькість

Рубін вірив, що часами ми відчуваємо велику вдячність та обожнення до інших.

Ми отримуємо насолоду, проводячи з ними час та хочемо бути поруч них, але такі відчуття не називаємо коханням. Навпаки, Рубін називає такі почуття симпатією.

Кохання, з іншого боку, є набагато глибшим, сильнішим почуттям та включає сильне бажання фізичної близькості та зв`язку. Люди, які подобаються одне одному, отримують насолоду, проводячи разом час, водночас закохані більше турбуються про потреби один одного як про свої власні.

Прив`язаність – це потреба отримувати турботу, схвалення та фізичний контакт з іншою особою. Турбота включає визнання потреб та щастя іншої особи так само як власних.

Під близькістю мається на увазі обмін думками, бажаннями та почуттями з іншою особою.

Базуючись на такому визначенні, Рубін розробив опитувальник, щоб оцінити думки інших людей, та виявив, що така шкала симпатії та любові підтвердила його концепцію любові.

Романтична та пристрасна любов.

Якщо розглядати праці психолога Елен Хетфілд та її колег, існує два типи любові:

 1. Романтична любов
 2. Пристрасна любов

Романтична характеризується взаємною повагою, прив`язаністю, симпатією та довірою. Зазвичай вона розвивається з почуттів взаєморозуміння та взаємоповаги один до одного.

Пристрасна характеризується глибокими емоціями, сексуальною привабливістю, хвилюванням та симпатією. Коли ці сильні почуття взаємні, люди почуваються окриленими та задоволеними.

Коли такі емоції невзаємні, це приводить до пригнічення та відчаю.

Хетфілд припускала, що пристрасна любов є швидкоплинною та зазвичай триває від 6 до 30 місяців.

Хетфілд також вважала, що пристрасна любов виникає там, де культурні очікування заохочують до такої закоханості, коли об`єкт любові відповідає певним сформованим уявленням, також присутнє відчуття підвищеної фізіологічної активності в момент присутності такої особи.

В ідеалі, пристрасна любов веде до романтичної любові, яка є більш тривалою.

В той час, як люди прагнуть відносин, які б поєднували стабільність та надійність романтичної любові та пристрасну любов, Хетфілд переконана, що це дуже велика рідкість.

Модель любові у вигляді кольорового кола.

У своїй книзі «Кольори любові» 1973 року видання, психолог Джон Лі порівнює стилі любові з кольоровим колом.

Оскільки існує три основних кольори, Лі стверджує, що існує 3 основних стилі любові. Ці три стилі він називав:

 1. Ерос: Термін «ерос» походить від грецького слова, яке означає «пристрасний» чи «еротичний». Лі вважав, що такий тип любові включає як фізичну, так і емоційну пристрасть.
 2. Людус: «Людус» походить від грецького слова, що означає «гра». Така форма любові зародилася як грайлива та весела, проте не завжди серйозна. Ті, хто проявляє таку любов не готові до обов`язків та остерігаються більшого зближення.
 3. Сторге: Слово «Сторге» з грецької мови означає «батьківська любов». Ця форма любові часто презентується як сімейна любов між батьками та дітьми, братами та сестрами та іншими членами родини. Цей тип любові також може розвинутися з дружби, де люди діляться спільними інтересами та досягненнями та більше прив`язуються один до одного.

любов кольоровий круг

Слідуючи аналогії кольорового кола, Лі припускався думки, що ці основні кольори можуть поєднуватися та створювати більш складні кольори, ці три основні стилі любові можуть поєднуватися та створювати три інші похідні стилі. Наприклад, поєднання Еросу та Людусу приводить до маніакальної та залежної любові.

6 стилів любові від Лі.

Три основних стилі:

 1. Ерос – кохання до ідеального партнера
 2. Людус – любов як гра
 3. Сторге – любов як дружба

Три похідних стилі:

 1. Манія (Ерос + Людус) – одержима любов
 2. Прагма (Людус + Сторге) – реалістична та прагматична любов
 3. Агапе (Ерос + Сторге) – самозакоханість

Трьох складова теорія любові.

Психолог Роберт Стернберг запропонував трьох складову теорію любові, яка містить три складові:

 1. Близькість
 2. Пристрасть
 3. Зобов`язання

Різні комбінації цих трьох складових ведуть до різних типів любові.

Наприклад, поєднання близькості та зобов`язання веде до романтичної любові, а поєднання пристрасті та близькості веде до романтичної любові.

Відповідно до Стернберга, відносини, збудовані на двох чи більше елементах, є більш тривалими від тих, що збудовані на одному елементі.

Стернберг використовує термін «ідеальна любов» для опису поєднання усіх трьох складових. Хоча цей тип любові є найсильнішим та найбільш тривалим, проте, за словами Стернберга, зустрічається дуже рідко.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *