Емоції та види емоційних реакцій

емоції

Видається, ніби емоції управляють нашим життям. Ми приймаємо рішення, базуючись на емоціях – ми щасливі, злі, сумні, роздратовані тощо.

Ми також вибираємо види діяльності, базуючись на емоціях, які вони викликають.

Що таке емоція?

Одне з вдалих визначень емоції таке: емоція – це комплекс психологічного стану, який включає три чітких компоненти: суб`єктивний досвід, фізіологічну реакцію та поведінкову чи експресивну реакцію.

З метою кращого розуміння суті емоції, дослідники також намагалися визначити та класифікувати різні види емоцій. У 1972 році психолог Пол Екман запропонував шість базових емоцій, які є характерними для усіх людей на планеті: страх, відраза, злість, здивування, щастя та сум.

У 1999 році він розширив цей перелік, включивши туди ряд інших емоцій, зокрема розгубленість, захоплення, презирство, сором, гордість, задоволення та веселість.

Протягом 1980-тих років, Роберт Плутчик запропонував іншу систему класифікації емоцій, яка відома під назвою «Колесо емоцій». Ця модель демонструє як різні емоції можуть поєднуватися та змішуватися, по аналогії як художники змішують основні кольори з метою створення додаткових відтінків.

Плутчик вважав, що є 8 первинних емоційних вимірів: щастя і нещастя; злість і страх; довіра і відраза; здивування і очікування.

Ці емоції можуть поєднуватися різноманітними варіаціями. Наприклад, щастя та очікування можуть поєднатися та створити таку емоцію як ентузіазм.

З метою кращого розуміння що таке емоції, зосередимося на трьох основних елементах.

Суб`єктивний досвід

Незважаючи на те, що експерти переконані, що є ряд базових універсальних емоцій, які відчувають люди у всьому світі незалежно від досвіду та культури, дослідники також переконані, що проявлення емоції може бути дуже суб`єктивним.

Незважаючи на те, що нам відомий широкий спектр назв різних емоцій, таких як «страх», «сум» чи «щастя», твій особистий досвід відчуття цих емоцій має набагато більше вимірів.

Розглянь злість. Чи злість у всіх однакова? Твій власний досвід може коливатися від легкого роздратування до люті, що засліплює все.

До того ж, ми не завжди відчуваємо чисту емоцію. Змішані емоції, залежно від подій чи ситуацій у нашому житті, є звичним явищем. Коли ми стикаємося з початком нової роботи, ти можеш відчувати як захоплення, так і нервування.

Одруження чи поява дитини також відзначаються широким спектром емоцій, починаючи від втіхи і закінчуючи тривогою. Ці емоції можуть проявлятися спонтанно і ти можеш відчувати їх одну після одної.

Фізіологічна реакція

Якщо ти коли-небудь відчував як твій живіт скручується від тривоги або як серце б`ється від страху, тоді ти розумієш, що емоції також викликають сильні фізіологічні реакції.

Тобто, згідно теорії емоцій Кенона-Барда, ми відчуваємо емоції та переживаємо фізіологічну реакцію одночасно. Багато фізичних реакцій, які ми проявляємо під час емоцій, зокрема потіння долонь, пришвидшення серцебиття чи частота дихання, контролюється симпатичною нервовою системою, яка є частиною автономної нервової системи.

Автономна нервова система контролює реакцію тіла незалежно від волі, наприклад кровообіг та травлення. Симпатична нервова система відповідає за контроль реакції «бий або втікай».

Коли ми стикнулися із загрозою, такі реакції автоматично готують твоє тіло до втечі від небезпеки або зустріч із загрозою в повній бойовій готовності.

Якщо ранні вчення фізіологічних реакцій в основному зосереджувалися на таких автономних реакціях, то недавні дослідження звертають увагу на роль мозку у таких реакціях.

Сканування мозку виявили, що амигдала, яка є частиною лімбічної системи, відіграє важливу роль у емоціях і страху зокрема.

Сама по собі амигдала є маленькою, мигдалеподібною та пов`язана з  мотиваційними станами, такими як голод та спрага, в тому числі пам`ять та емоції.

Вчені використовували відображення мозку, щоб показати як амигдала активується коли показувати загрозливі зображення.

Також пошкодження амигдали послаблює реакцію на страх.

Поведінкова реакція

Остання складова частина є напевно найбільш відомою – безпосередньо сам прояв емоції.

Ми витрачаємо величезну кількість часу аналізуючи емоції людей навколо нас. Наша здатність точно інтерпретувати вираження емоції пов`язана з так званим емоційним інтелектом, та усі ці прояви відіграють важливу роль у мові тіла загалом.

Вчені переконані, що багато проявів є універсальними, наприклад, що усмішка виражає щастя, а насупленість – сум або невдоволення. Культурні правила також відіграють важливу роль в тому, як ми виражаємо та трактуємо емоції.

У Японії, до прикладу, люди зазвичай приховують страх або відразу у присутності авторитетної особи.

Емоції та настрій

У кожній мові, люди часто використовують терміни «емоції» та «настрій» як взаємозамінні, проте психологи вважають ці поняття відмінними. Як вони їх відрізняють?

Емоції, як правило, є досить короткотерміновими, проте більш насиченими. Емоції також швидше за все мають конкретну та визначену причину. Наприклад, після незгоди з товаришем стосовно політиків, можна відчувати злість протягом певного часу.

Настрій, з іншого боку, не є таким яскраво вираженим, як емоції, проте більш триваючим у часі.

У багатьох випадках дуже важко визначити причину певного настрою. Наприклад, можна почуватися понурим декілька днів без чіткої та визначеної причини.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *