Що таке особистість та чому це важливо?

особистості

 

Практично кожного дня ми описуємо та оцінюємо особистості людей навколо нас.

«Вона така чудова особистість» можна сказати про знайому; «Він успадкував свою особистість від батька», характеризуємо свого сина. В той час як ми витрачаємо багато часу говорячи про особистість, багато людей не зовсім розуміють що мається на увазі під психологією особистості.

Незалежно від того, чи ми усвідомлюємо це чи ні, щоденні роздуми над тим, чому люди поводяться саме так, а не інакше, схожі на ті, над якими працюють психологи.

В той час як наша неформальна оцінка особистості більше сфокусована на окремих індивідах, особистісні психологи використовують ці концепції, які можуть бути застосовані до усіх.

Дослідження особистості породили багато теорій, які допомагають пояснити як і чому розвиваються певні риси характеру в особі.

Нумо ближче розглянемо, що ж мають на увазі психологи, говорячи про особистість, як вони вивчають людську особистість та основні теорії особистості.

Визначення

Незважаючи на те, що існує багато теорій особистості, першим кроком буде розуміння того, що означає термін «особистість».

Саме слово особистість (англ. Personality) походить від латинського слова «persona», що означає театральну маску, яку носили актори під час виступу, з метою відтворення різних ролей або щоб приховати свою зовнішність.

Коротке визначення – особистість складається зі специфічних моделей мислення, відчуттів та поведінки, які роблять особу унікальною.

На додаток до цього, особистість розвивається всередині індивіда та залишається доволі незмінною протягом життя.

Яке визначення спадає тобі на думку? Наводимо лише декілька визначень, які найчастіше зустрічаються серед психологів:

 • “Це те, що дозволяє передбачити, як особа поводитиметься в даній ситуації.”– Раймон Каттел, 1950
 • “Динамічна організація таких психофізичних систем всередині індивіда, які визначають характеристики його поведінки та мислення.” – Гордон Аллпорт, 1961
 • “Характерні моделі поведінки (включає мислення, відчуття, емоції та дії), які незмінно характеризують індивіда.” – Волтер Мішель, 1999
 • “Особистість відображає індивідуальні характеристики моделей мислення, емоцій та поведінки, в тому числі психологічні механізми – приховані чи ні – які стоять за цими моделями.” – Фундер, 2001
 • “Хоча немає єдиного визначення особистості серед теоретиків, ми можемо стверджувати, що особистість є моделлю відносно сталих рис характеру та індивідуальних характеристик, які дають нам картину системної та індивідуальної поведінки особи.” – Фейсти, 2009

Незважаючи на велику кількість визначень особистості, практично усі згадують моделі поведінки та характеристики, які допомагають  передбачити та пояснити поведінку особи.

Пояснення особистості може зосереджуватися на багатьох факторах, від генетичних пояснень рис характеру до ролі оточення та досвіду в формуванні особистості індивіда.

Важливу роль у формуванні та вираженні особистості можуть відігравати фактори навколишнього оточення, такі як батьки та культура.

Як діти виховуються залежить від особистостей батьків та їх стилів виховання, так само і від норм та очікувань різних культур.

Складові елементи

Так що ж саме творить нас особистостями?

Як описано у визначеннях вище, можна очікувати, що риси характеру та моделі мислення і емоцій відіграють важливу роль.

Інші важливі характеристики особистості:

 • ЗакономірністьЯк правило існує певна черговість та регулярність у поведінці. Загалом, люди поводяться однаково чи у схожий спосіб у більшості ситуацій.
 • Психологічне та фізіологічнеОсобистість це психологічна конструкція, проте науковці вважають, що на неї також впливають біологічні процеси та потреби.
 • Вона впливає на поведінку та діїОсобистість показує не лише те, як ми поводимось та реагуємо у нашому оточенні; вона також змушує нас діяти у певний спосіб.
 • Численні проявиОсобистість виражається не лише у поведінці. Вона також може бути відображена у думках, почуттях, близьких відносинах та інших соціальних взаємодіях.

Теорії

Відомо ряд теорій про те, як розвивається особистість. Різні школи психології вплинули на багато з них. Деякі з основних концепцій по особистості:

 • Теорії темпераментів відносяться до ранніх концепцій про особистість. Ці теорії вважають, що існує обмежена кількість типів особистості, які пов`язані з біологічними чинниками.
 • Теорії рис характеру схильні розглядати особистість як результат внутрішніх характеристик, генетично сформованих.
 • Психодинамічні теорії особистості сформовані під впливом робіт Зигмунда Фройда та роблять акцент на впливі несвідомого на особистість. Психодинамічні теорії базуються на психосексуальній теорії розвитку Зигмунда Фройда та теорії психологічного розвитку Еріка Еріксона.
 • Біхевіоральні теорії припускають, що особистість є результатом взаємодії індивіда та середовища. Прихильники цієї теорії вивчали поведінку, яку можна спостерігати та виміряти, часто ігноруючи роль внутрішніх думок та відчуттів.
 • Гуманістичні теорії наголошують на важливості вільної волі та індивідуального досвіду в розвитку особистості. До теоретиків гуманізму відносяться Карл Роджерс та Абрахам Маслоу.

Практичне застосування

Дослідження індивіда розкриває цікаву картину, як особистість розвивається та змінюється протягом усього життя. Ці дослідження також мають важливе практичне значення у реальному світі.

Наприклад, її оцінка часто використовується з метою кращого вивчення себе, своїх сильних та слабких сторін та вподобань.

Також оцінки дають розуміння як люди поділяються залежно від їх рис характеру, наприклад чи вони екстраверти, наскільки свідомі чи відкриті.

Інші дослідження дають відповідь на питання які грані особистості змінюються в процесі розвитку.

Такі оцінки також використовують з метою допомоги людям визначити яка кар`єра підходить саме їм, наскільки якісно вони можуть виконувати певну роботу та чи наскільки ефективною була психотерапія.

Висновки

Розуміння психології особистості є чимось значно більшим, ніж просто академічне вчення.

Відкриття досліджень особистості широко застосовуються в медицині, бізнесі, економіці, технологіях та інших сферах.

Науковці відкрили, що певні характеристики особистості можуть бути пов`язані з хворобою чи способом життя.

Краще розуміючи поняття особистості, ми можемо шукати нових шляхів покращення індивідуального та суспільного здоров`я.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *