Що таке пам’ять і як вона працює?

пам'ять записати на карточках

Ти коли-небудь задумувався як тобі вдається запам’ятовувати інформацію, наприклад, для здачі тестів? Можливість створювати нові спогади, зберігати їх протягом тривалого періоду часу та згадувати їх кожного разу коли вони потрібні, дозволяє нам взаємодіяти зі світом навколо нас.

Задумайся на хвилинку скільки разів в день ти покладаєшся на свою пам’ять, щоб краще діяти, починаючи від згадування як використовувати твій комп’ютер, закінчуючи згадуванням свого паролю для входу в свою он-лайн банківську систему і т.д.

Вивчення людської пам’яті було предметом вивчення різними науками та філософією протягом тисячі років та стало однією з провідних тем дослідження у когнітивній психології. Так що ж це, все-таки, пам’ять? Як вона формується? Наступний опис пропонує коротенький погляд на те, що таке пам’ять, як вона працює та як вона влаштована.

Що таке пам’ять?

Пам’ять означає процеси, які використовуються для здобуття, накопичування, зберігання та подальшого відтворення інформації.

Виділяють три основні процеси, які включені в пам’ять: шифрування, зберігання та відтворення.

Для того, щоб формувалися нові спогади, інформація повинна бути перетворена у придатну для використання форму, яка проявляється в такому процесі, відомому як шифрування.

Якщо інформація була успішно зашифрована, вона повинна зберігатися в пам’яті для використання пізніше. Більшість інформації, яка зберігається, знаходиться за межами нашої свідомості більшість часу, за винятком ситуацій, коли нам потрібно її застосувати. Процес відтворення дозволяє нам доносити спогади, як є на зберіганні, до нашого усвідомлення.

Огляд етапів пам’яті

Беручи до уваги той факт, що запропоновано декілька різних етапів пам’яті, ці етапи часто використовують для пояснення основної структури та функціонування пам’яті.

Вперше запропонована в 1968 році Аткінсоном та Шіфріним, ця теорія виділяє 3 окремі етапи пам’яті: сенсорна пам’ять, оперативна (короткочасна) пам’ять та довготермінова пам’ять.

Сенсорна пам’ять

Є найпершим етапом пам’яті.

Під час цього етапу, сенсорна інформація з навколишнього середовища зберігається протягом короткого періоду часу, як правило не більше ніж півсекунди для зорової інформації та 3-4 секунди для слухової інформації.

Ми звертаємо увагу лише на певні аспекти цієї сенсорної пам’яті, дозволяючи їй перейти у наступний етап – короткотермінової пам’яті.

Короткочасна пам’ять

Короткочасна, відома ще як оперативна, це інформація, яку ми усвідомлюємо або про яку думаємо.

У Фройдівській психології такий вид пам’яті відповідає свідомому. Якщо ви звертаєте увагу на сенсорні відчуття, це формує короткочасну пам’ять.

Більшість інформації, яка переходить в активну фазу, зберігається приблизно 20-30 секунд. Зважаючи на те, що багато наших короткочасних спогадів швидко забуваються, то коли ми звертаємо увагу на цю інформацію, це переводить її на наступну стадію – довготермінова пам’ять.

Довготермінова пам’ять

Вона полягає у безперервному зберіганні інформації.

У Фройдівській психології довготермінова пам’ять відповідає несвідомому.

Ця інформація, як правило, знаходиться поза межами нашої свідомості, проте її можна згадати коли вона потрібна. Частину такої інформації дуже легко пригадати, іншу частину інформації більш складніше отримати.

Організація пам’яті

Здатність отримувати та відтворювати інформацію з довготермінової пам’яті дозволяє нам використовувати її для прийняття рішень, спілкування з іншими та для вирішення проблем.

Але як така інформація організована в пам’яті? Чіткого уявлення про те, як інформація організована у довготривалій пам’яті немає, проте науковцям достеменно відомо, що така інформація організована в групи.

Групування використовується для організації схожої інформації в групи.

Інформацію, яка є структурованою, легше пригадати.

Наприклад, подивімось на таку групу слів: парта, яблуко, книжкова полиця, червоний, слива, стіл, зелений, ананас, фіолетовий, крісло, персик, жовтий. Виділіть декілька секунд та прочитайте їх, тоді відведіть погляд та спробуйте пригадати ці слова. Як ви групуєте слова, коли їх перелічуєте? Більшість людей будуть перелічувати, використовуючи три групи: колір, меблі та фрукти.

Один із поглядів на організацію пам’яті відомий як модель семантичних сіток. Ця модель припускає, що певні збудники активують пов’язані з ними спогади.

Спогади про певне місце можуть активізувати спогади про пов’язані з ним речі, тобто такі, які траплялися у цьому місці.

Наприклад, згадування свого навчального корпусу, може викликати спогади про відвідування занять, навчання та спілкування з однокурсниками.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *