Як навчитися цінувати себе

самооцінка

Низьку самооцінку часом дуже важко зауважити.

Люди, як правило, у повсякденних розмовах не говорять про себе як про невдах.

Ми також часто в собі не помічаємо проблем з самооцінкою.

Ось кілька ознак, що з твоєю самооцінкою не все гаразд:

 • Депресія, тривога та незадоволення зовнішнім виглядом: Іноді такі симптоми легко помітити, а іноді дуже важко здогадатися, що успішна людина веде боротьбу зі своїми внутрішніми «демонами».
 • Перфекціонізм не є синонімом високих стандартів. Він приховує в собі бажання отримати схвалення від інших. Фатальною помилкою цієї стратегії є те, що неможливо досягнути ідеальності у всьому.
 • Постійна злість маскує біль. Якщо ти злишся, тобі не потрібно розбиратися зі своїм соромом, виною чи кривдою. Це дуже ненадійна стратегія удавати, що думки інших людей зовсім не мають жодного впливу на тебе.
 • Догоджання людям: Щире бажання допомагати іншим – це похвально, проте догоджати людям понад власні можливості є відчайдушною спробою отримати від інших любов та повагу, які ми не можемо самі собі дати.
 • Залежність: Наше суспільство стверджує, що помірне вживання алкоголю та наркотиків не матиме шкідливих наслідків. Проте дуже часто це – «двері», якими ми користуємося, щоб втекти від реальності, в якій ми собі не дуже подобаємося.  
 • Нарцисизм: Знаєш когось, хто про себе ну дуууже високої думки? Така самореклама часто приховує внутрішнє відчуття неповноцінності. Люди, які направду є впевненими у собі, не мусять доказувати це усім навколо.

Якщо ти помітив описані вище ознаки у своїй поведінці, можна попрацювати над тим, щоб їх позбутися.

Перш за все, потрібно навчитися любити себе. Любов до себе – це не додатковий бонус у житті, а основа життя.

Виділимо два основних способи вияву любові до себе: слова та дії.

Спосіб №1: Розмови із собою

Якщо хочеш навчитися більше цінувати себе, почни з розмов із собою. Саме твій спосіб мислення формує твій життєвий досвід. Думка створює реальність.

Коли твоя розмова з собою є «здоровою», життя видаватиметься прекрасним.

Проте для більшості з нас, розмови з собою є надто строгими та безжалісними. Негативні думки провокують негативні емоції і життя перетворюється у пекло.

Науковці стверджують, що таке вербальне ображання себе не має нічого спільного з реальністю.

Таке негативне спілкування відбувається крізь призму спотвореного сприйняття:

 • Мислення «все або нічого» трапляється, коли ми бачимо події в лише чорно-білих тонах. Приклад: Я втратив клієнта, моїй кар’єрі кінець.
 • Узагальнення– це переконання, що якщо це трапилося одного разу, так буде завжди. Приклад: Я запросив дівчину на побачення і вона відмовила. Тепер я завжди буду одиноким.
 • Ментальні фільтризмушують нас зосередитися на єдиній невдачі та ігнорувати численні успіхи. Приклад: Я пропустив м’яч. Я поганий воротар.
 • Знецінення: Це трапляється, коли ми хороше перетворюємо в погане. Приклад: Ти отримав комплімент і вирішив, що його зробили через ввічливість.
 • Читання думок трапляється, коли ти вдаєш, ніби знаєш думки інших. Приклад: Слухачі виглядають втомленими. Напевно я нудний!
 • Помилка передбачення майбутнього трапляється, коли ти наперед знаєш, що щось піде не так. Приклад: Я провалю цей екзамен.

Звичка №2: Турбота про себе

Практикувати позитивні розмови із собою  – це початок любові до себе, проте цього недостатньо.

Якщо твій керівник постійно хвалить тебе, водночас змушує працювати по 18 годин щодня, без можливості провести час із сім’єю та друзями – така похвала не має жодного значення.

За словами завжди повинні стояти дії.

Подумай, що позитивні думки про себе – це основа здорової самооцінки, а турбота про себе – це надбудова до цієї основи. Спершу ти говориш собі, що достойний цього, а потім своїми діями це підтверджуєш.

Турбота про себе – це діяльність по зарядженню власних батарейок, заправка паливом, наповнення себе позитивом. Кожен з нас має свої власні, індивідуальні потреби, які ми інтуїтивно відчуваємо.

Також сьогодні, в час інтернету, це не проблема знайти джерела з різними ідеями для наповнення себе, якщо відчуваєш потребу в натхненні.

Одне невелике попередження – виконання певних щоденних обов’язків не є турботою про себе в описаному сенсі.

Турбота про себе – це не певні досягнення. До прикладу, ти знаєш, що чищення зубів та їх систематичне обстеження, потрібне для твого здоров’я.

Проте це не є турботою про себе в розумінні цієї статті.

Сюди можна віднести лише діяльність, яка створює для нас радість та заряджає нас енергією. До прикладу, це можуть бути прогулянки в лісі, СПА-процедури, музика і т.д.

Спершу, коли ти почнеш виділяти час лише на себе, твій розум може атакувати тебе відчуттям провини, що час для себе – це егоїстично.

Проте слід згадати, що ми можемо віддавати себе лише тоді, коли ми самі наповнені і в нас є що віддавати та чим ділитися з іншими. Люди навколо лише виграють від того, що ти став більш щасливим, креативним та ефективним.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *