Як припинити боятися осуду інших

Якщо ти хочеш стати найкращою версією себе та діяти на найвищому рівні, страх осуду інших людей може тебе стримувати.

Згадай про випадок коли ти дуже сильно хвилювався – скажімо, перед публічним виступом, коли потрібно було підняти руку на багатолюдному зібранні або навіть тоді, коли заходив у кімнату із незнайомими людьми. Причиною того, що ти почувався наляканим та напруженим є твій страх публічного несхвалення та осуду.

Страх перед думками інших людей (англ. FOPO  – fear of other people’s opinions), став ірраціональною та непродуктивною одержимістю сучасного світу, наслідки якої сягають не лише наших вчинків.

Якщо ти починаєш все менше помічати, що робить тебе тобою – твої таланти, переконання, цінності – і починаєш пристосовуватися до того, що інші думають або можуть подумати, ти шкодиш своїм можливостям. Ти починаєш поводитися досить обережно, тому що боїшся, що трапиться з іншого боку критики. Ти боїшся, що з тебе глузуватимуть або тебе відкинуть. Коли перед тобою повстає виклик, ти відмовляєшся від своїх поглядів. Ти не піднімеш руки, якщо не можеш контролювати результат. Ти не запропонуєш свою кандидатуру для підвищення на роботі, оскільки не впевнений, що достатньо кваліфікований.

На жаль, даний страх є частиною людського мозку з давніх часів. Прагнення соціального схвалення змусило наших предків бути обачними та вміти пристосовуватися. Тисячу років тому, якщо вина за невдале полювання лежала на тобі, то це ставило під загрозу твоє перебування у племені. Наше бажання пристосуватися та сильний страх не сподобатися, зменшує нашу здатність слідувати за життям своєї мрії.

Зазначені вище факти вказують на важливість тренування та вдосконалення нашого мозку – «щоб хвіст не виляв собакою».

Якщо ти відчуваєш FOPO на собі, існують способи як зменшити силу стресових реакцій. Коли ти опинився в такій ситуації, спробуй побудувати стверджувальні речення про себе (я хороший публічний оратор; я багато працював, тому можу довіряти своїм здібностям; я маю багато чого сказати; я цілком готовий до підвищення тощо). Такі твердження допоможуть тобі зосередитися на твоїх здібностях та можливостях, а не на думках інших людей. Також допомагає глибоке дихання, яке подає твоєму мозку сигнал, що ти не перебуваєш у небезпеці.

Проте, якщо ти направду хочеш подолати FOPO, тобі слід розвивати самопізнання. Більшість з нас усе життя проживають із узагальненим розумінням себе, у більшості випадків цього достатньо. Проте якщо ти хочеш вдосконалюватися та менше звертати увагу на думки інших, тобі слід розвивати більш глибоке та чітке розуміння того, хто ти є.

Ти можеш почати із розроблення власної філософії – слово чи вислів, які виражають твої основні переконання та цінності. Власна філософія – це як компас, поводир та напрямок руху твоїх думок, рішень та дій. У кожній сфері твого життя – як батька, як друга, як наставника.

Коли працюватимеш над особистою філософією, запитай себе:

Коли я є найкращою версією себе, які переконання є основою для моїх думок та дій?

Хто ці люди, які володіють характеристиками та якостями, які мені імпонують?

Що це за якості?

Які мої улюблені цитати? Мої улюблені слова?

Коли ти віднайдеш відповіді на ці запитання, обведи слова, які найбільше тобі імпонують та закресли менш важливі. Уважно вивчи слова, які залишились та спробуй сформулювати речення або вираз, який узагальнить все описане тобою. Ці слова слід запам’ятати та щоденно до них повертатися.

Створення особистої філософії  – це надзвичайно потужна вправа, яка розширює свідомість. Люди, які чітко бачать та розуміють свою ціль, здатні докладати більше зусиль для її досягнення, вони завжди відкриті новому та готові переносити дискомфорт. Вони здатні ігнорувати думку інших людей та дослухатися до свого внутрішнього голосу.

Коли ти вже сформуєш власну філософію, намагайся слідувати їй кожного дня. Почни втілювати її вдома, потім на роботі. Вчиняй дії, які викликатимуть осуд інших людей. Коли відчуватимеш, що тебе зачіпають думки інших, пригадай собі про свою філософію та поставлені цілі. Рухаючись вперед, дослухайся лише до людей, чия думка важлива для тебе. Люди, які є на твоєму боці, здатні побачити та зрозуміти справжнього тебе та твою роботу над собою.

Та понад усе, пам’ятай, що найкраще навчання відбувається на краю власних можливостей.  Жити відповідно до власної філософії може вимагати більше зусиль та енергії, ніж ти передбачав. Проте результат того, що ти став собою справжнім, допоможе рухатися по життю з почуттям наповненості та реалізованості.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *