6 способів навчити дітей приймати свою зовнішність

діти з метром

Батьки можуть відігравати важливу роль у запобіганні негативного сприйняття дітьми своєї зовнішності

«Я почуваюся товстим/товстою», «Я потвора». Такі слова засмучують, коли їх говорять 10-річні діти, але аналогічно можуть викликати тривогу, коли таке промовляють дошкільнята.

Різноманітні дослідження показали, що діти починають хвилюватися через свою вагу чи зовнішність у віці від 3 до 5 років, також багато дітей відчувають невдоволення своїм тілом.

Дослідження, опубліковані в серпні 2016 року Професійною спілкою опіки над дітьми та раннього дитинства – благодійною організацією, яка надає допомогу тим, хто працює у сфері піклування дітьми у Англії та Уельсі, – показали, що для дітей раннього віку не є характерним вияв невдоволення через свій зовнішній вигляд. Зокрема такі дослідження виявили:

 • Лише 24 відсотки фахівців по догляду за дітьми помітили, що діти у віці від 3 до 5 років виявляють невдоволення своєю зовнішністю чи своїм тілом.
 • Вражає, але 47 відсотків таких фахівців побачили занепокоєння стосовно свого тіла у дітей віком від 6 до 10 років – це майже вдвічі більше, ніж у трошки молодших діток.
 • Фахівці у кількості 71 відсотка впевнені: діти починають тривожитись про своє тіло у дуже ранньому віці.
 • Такі фрази, до прикладу «Він товстий» чи «Вона товста» є поширеними серед дітей; 37 відсотків фахівців чули їх від дітей, а 31 відсоток чули, як діти так себе називають.
 • 10 відсотків фахівців чули, що діти почувають себе потворами, а 16 відсотків чули як діти бажають бути такими ж красивими, на взірець когось іншого.
 • Орієнтовно один з п`яти (це 19 відсотків) спеціалістів помітили факти відмови дітей від їжі, які боялися розтовстіти.

Інший звіт, опублікований у січні 2015 року Коммон Сенс Медіа, неприбутковою організацією, яка допомагає батькам, вчителям навчити дітей успішно опанувати сучасні технології та медіа, вказує коли починають формуватися уявлення про власне тіло – саме у ранньому віці та залежать від стереотипних, нереалістичних та гендерно упереджених поглядів навколо.

Дослідження проаналізували наявні матеріали про сприйняття свого тіла дітьми та підлітками, та виявили, що уявлення про власне тіло формуються задовго до статевої зрілості: діти у віці 5 років починають виражати незадоволення своїм тілом та стверджують, що хочуть бути більш стрункими.

Кілька цікавих фактів зі звіту Коммон Сенс Медіа:

 • Більш ніж половина дівчат та одна третя хлопців у віці від 6 до 8 років стверджують про своє бажання бути стрункішими, ніж вони є насправді.
 • У віці 7 років, одна з чотирьох дітей пробує дотримуватися дієти.
 • 41 відсоток дівчаток стверджують, що використовують соціальні сітки, щоб «стати привабливішими.»
 • Разюча кількість, а саме 87 відсотків осіб жіночої статі у віці від 10 до 17 років, мають вагу менше норми.

Поради батькам як допомогти дітям розвинути здорове прийняття свого тіла

Діти вчаться сприймати тіло та розвивають занепокоєння стосовно своєї зовнішності з різних джерел, включаючи батьків, друзів та медіа.

Батьки можуть відіграти вирішальну роль у формуванні позитивного прийняття своєї зовнішності.

 1. Ось декілька порад на замітку:
  Слідкуй за своїми словами. Не говори чогось на кшталт «Ти виглядаєш товстою у цьому» або «Я не можу цього їсти, бо розтовстію.» Твоя дитина слухає та вчиться від тебе. Дослідження Коммон Сенс Медіа виявили, що діти у віці від 5 до 8 років, які вважають своїх мам незадоволеними своїм тілом, більш схильні до критики свого тіла. Проявляй впевненість стосовно свого тіла та себе в цілому.
 2. Намагайся не акцентувати на зовнішності. Не обговорюй зовнішність людей та їх тіла та зосереджуйся на більш важливих речах про особистість, таких як доброта чи щедрість людини або що у людини гарні манери чи вона старанно виконує роботу.
 3. Наголошуй на важливості фізичних вправ та здорового харчування. Проводь спільний час з сім`єю активно, наприклад граючись надворі, катаючись на велосипеді або гуляючи в парку. Коли робиш закупи в магазині, дозволь дитині допомогти вибрати тобі корисні овочі та фрукти та разом прочитайте про поживну цінність продуктів, щоб навчити дітей культури здорового харчування.
 4. Підбирай іграшки. Подивись на іграшкові фігурки сина в ящику для іграшок. Чи є у них нереалістичні мускули? Чи ляльки у твоєї дочки мають нереальні для живої людини форми? Намагайся позбутися таких іграшок або принаймні спробуй розбавити їх більш реалістичними та наближеними до людського тіла ляльками. Все ж краще зосередитись на іграх, які розвивають, пазлах та гарних дитячих книжках.
 5. Порозмовляй про статеві та тілесні стереотипи у рекламі та медіа. Переглядай програми разом з дітьми і коли побачиш рекламу, ТВ шоу чи фільм, в яких показують жінок у відвертому вбранні або пропагують нездорову їжу, поясни в чому негатив таких зображень.
 6. Обмеж час біля монітора. Дослідження показали, що обмеження часу проведення перед монітором зменшує ризики дитячого ожиріння та навіть сприяє покращенню успішності у навчанні. Вчи дітей переглядати рекламу нездорової їжі, яка тепер також переслідує дітей онлайн, з розумінням того, що саме намагаються продати та чому така їжа може нашкодити здоров`ю.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *