Як дізнатися, що тобою маніпулюють і як діяти

Якщо ти відчуваєш, що щось не так у близьких відносинах чи у випадковій зустрічі – тебе «пресують», контролюють чи навіть коли ти відчуваєш, що тебе допитують більше, ніж зазвичай – це може бути маніпуляція.

Маніпуляція – це емоційно нездорова психологічна стратегія, яка використовується людьми, які нездатні прямо попросити того, чого вони хочуть. Люди, які намагаються маніпулювати іншими, намагаються їх контролювати.

Існує багато видів маніпуляцій – від надокучливого продавця до партнера – емоційного кривдника. Деякі види маніпуляцій легше виявити, інші  – набагато складніше.

Нище описано декілька з можливих ознак, які сигналізують про маніпуляцію.

Ти відчуваєш страх, обов’язок та провину

Маніпулятивна поведінка включає три фактори: страх, обов’язок та провину. Коли тобою маніпулюють, то змушують робити те, чого ти насправді не дуже хочеш. Ти можеш відчувати страх, обов’язок або провину, коли це робиш.  

Особа, яка стала жертвою маніпулятора, який зображує «жертву», часто намагається допомогти маніпулятору для того, щоб позбутися почуття провини. Жертви такої маніпуляції часто почуваються відповідальними за те, щоб допомогти «жертві» усім, чим можуть, для припинення її страждань.

Ти сумніваєшся в собі

Термін «газлайтинг» часто використовують для визначення маніпуляції, яка змушує людей сумніватися у собі, своїй реальності, пам’яті та думках. Маніпулятор може перекрутити те, що ти сказав і перевести це на себе, та змушує тебе почуватися так, ніби ти зробив щось погане, а ти не впевнений, що це робив.

Якщо стосовно тебе використовують «газлайтинг», ти можеш мати хибне відчуття провини чи незахищеності – так, наче ти цілковито зазнав поразки або зробив щось погане, хоча насправді це зовсім не так.

Наявність умов

Якщо послуга тобі надається просто так, а потім до неї додаються умови, це може бути ознакою маніпуляції.

Психологи називають такий тип маніпулятора «Містер Хороший Хлопець». Така особа може багато допомагати іншим людям. Це справді виглядає досить заплутано, оскільки ти не можеш усвідомити того, що відбувається щось погане. Проте за кожною доброю справою приховується умова – очікування. Якщо ти не виправдаєш очікування маніпулятора, він звинувачуватиме у невдячності.

Наприклад, продавець може створити враження, що якщо він підготував угоду, то ти змушений придбати товар. У відносинах, партнер купив тобі квіти, а потім попросив щось. Така тактика працює, оскільки маніпулятори зловживають встановленими соціальними нормами. Це нормально відповідати взаємністю на надану послугу, тому навіть якщо така послуга була нещирою, ми все ж таки відчуваємо потребу віддячити за неї.

Техніки  «налагодження зв’язку» та  «вибору меншого зла»

Часто маніпулятори використовують одну з названих технік. Перша полягає у тому, що все починається з маленької та обґрунтованої послуги – наприклад, чи є у тебе вільна хвилинка, – а потім слідує більше прохання – наприклад, мені необхідні 20 грн. на таксі тощо. Таку схему часто використовують на вулицях.

Техніка «вибору меншого зла» є протилежною до описаної техніки – спочатку йде прохання про значну послугу, і коли відмовляють, просять про незначну. Наприклад, в тебе можуть попросити позичити велику суму грошей для певного проєкту; й коли ти відмовиш, попросити суттєво меншу. Така тактика працює, оскільки менша послуга видається більш прийнятною у порівнянні з першою.

Що робити, коли тобою маніпулюють

Як реагувати на ту чи іншу маніпуляцію залежить від виду маніпуляції.

Коли ти відчуваєш, що ти або хтось з близьких тобі людей знаходяться в маніпулятивних відносинах, експерти радять звертатися по допомогу до кваліфікованих фахівців. Також може допомогти хороша група підтримки. Люди, які перебувають у токсичних відносинах, повинні почути протилежну думку. Вони живуть в умовах, де вважають свої відносини нормою. Деякі потребують допомоги, щоб побачити хибність свого переконання.

Для інших видів маніпуляцій, загальним правилом є намагатися уникнути особистого впливу на тебе, можна користуватися гаслом «Спостерігай, та не переймайся». Врешті-решт, ми не несемо відповідальності за почуття інших осіб.

Ефективно захищає від маніпуляцій також і встановлення кордонів. Саме до людей, які не мають розуміння власних кордонів, часто застосовують маніпуляції. Потрібно чітко усвідомлювати де закінчуєшся ти і де починається інша особа. Маніпулятори в свою чергу мають або дуже жорсткі або розмиті, заплутані кордони.

У маніпулятивних ситуаціях, також допомагає метод затримання відповіді. Наприклад, не варто відразу підписувати контракт на купівлю дорогої речі, варто попередньо все добре обдумати. Це ж стосується і рішень у відносинах. Недаремно існує вислів «Переспи з цією думкою». Деколи це найкращий споcіб уникнути маніпуляції.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *