Як навчити дітей проявляти емоції

 

Навчи дитину висловлювати свої емоції не поведінкою, а словами

Емоції та почуття є складними для розуміння, особливо коли мова йде про дітей 4-5 років, які не розуміють чому їм забороняють з’їсти ще одне печиво. Й часто буває дуже важко навчити дітей правильно висловлювати емоції, оскільки мова йде про абстрактні поняття.

Проте важливо говорити з дітьми про емоції. Коли навчити дитину правильно висловлювати почуття та емоції, це допоможе уникнути таких поведінкових проблем як істерика, агресія, ігнорування.

Дитина, яка може сказати: «Я злюся на тебе», менш схильна вдарити.

А дитина, яка може сказати «Це ображає мене», має більше шансів вирішити конфлікт мирним шляхом.

Розповідаючи дитині про емоції, ти допомагаєш їй бути психологічно сильнішою. Розуміння власних емоцій є першим кроком до формування навичок як управляти ними у здоровий спосіб.

Навчи свою дитину простих слів про емоції

Якщо дитина дошкільного віку, навчи її базових слів про емоції – щасливий, сумний, злий та наляканий. Старші діти вже можуть використовувати складніші поняття, такі як засмучений, розчарований та роздратований.

Чудовим способом допомогти дитині вивчити емоції є обговорення почуттів різних персонажів з книг чи мультфільмів. Роби паузу, щоб запитати: «Як ти вважаєш, що він/вона зараз відчуває?». Потім обговоріть різні варіанти емоцій, які може відчувати персонаж й причини виникнення таких емоцій.

Це також навчить дитину співпереживати. Малі діти схильні вважати, що світ крутиться навколо них й такий аналіз допоможе відкрити їм очі на те, що в інших людей також є емоції.

Якщо твоя дитина буде усвідомлювати, що коли вона штовхне свого друга й він упаде на землю, друг відчуватиме біль та злість, то існує менша ймовірність, що твоя дитина так поводитиметься.

Обговорюй емоції з дитиною

Покажи дітям як використовувати слова про власні емоції у повсякденному житті. Змоделюй такий вияв емоційного стану на власному прикладі, ділячись власними емоціями.

Наприклад, “Я сумую через те, що ти сьогодні не хочеш поділитися своїми іграшками з сестрою. Гадаю, що їй також сумно через це».

Кожного дня питай дитину: «Як ти почуваєшся сьогодні?» З маленькими дітьми можна використовувати табличку зі смайликами, яка допоможе їм вибрати необхідну емоцію та разом обговорити її. Розмовляй з дитиною про речі, які впливають на її почуття.

Озвуч вголос коли помітив, що твоя дитина відчуває певну емоцію. Наприклад, «Ти виглядаєш дуже щасливою, що ми йдемо їсти морозиво» або «Мені здається, що тобі нудно бавитися цим конструктором» тощо.

Навчи дитину як поводитися з власними емоціями

Навчи дитину як давати собі раду з неприємними емоціями. Дітям слід розуміти, що лише тому, що вони зляться, не можна застосовувати силу до когось. Тому важливо навчати дітей управляти своїми емоціями, щоб вони могли вирішувати конфлікти мирним шляхом.

Створи для дитини умови, коли вона зможе побути наодинці. Варто забезпечити умови, коли дитина може піти у власну кімнату або інше приміщення, якщо вона засмутилася. Це допоможе дитині заспокоїтися і запобігти порушенню встановлених вдома правил поведінки.

Часто трапляються ситуації, в яких діти, коли вони засмучені, не знають що роботи, тоді вони стають агресивними або намагаються привернути увагу своєю  поведінкою.

Заохочуй позитивні шляхи вираження емоцій

Заохочуй хорошу поведінку за допомогою позитивних наслідків. Хвали свою дитину, якщо вона висловлює свою емоцію в прийнятний спосіб, як то «Мені дуже сподобалося як ти висловив свої почуття сестричці, сказавши, що злишся на неї».

Іншим способом заохочення може бути система встановлених нагород за гарне вирішення конфліктних ситуацій.

Будь прикладом для дитини

Якщо ти вчиш дитину висловлювати свою злість словами, а сам кидаєш телефон після невдалого дзвінка, твої слова не будуть ефективними. Сформулюй прийнятні способи як зараджувати своїм емоціям.

Помічай випадки, коли ти відчуваєш злість чи розчарування і говори вголос про це. Наприклад, «Ох, я такий злий, що хтось припаркував машину так близько до моєї» тощо. В таких ситуаціях можна зробити глибокий вдих і видих або інші вправи, що допомагають заспокоїтися.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *