Яких навичок бракує сучасним дітям

Ми досить часто бачимо навколо себе недостойну поведінку молодих людей. Що ми, як батьки, можемо зробити для того, щоб наші діти навчилися гарних манер та відносилися до інших з повагою та емпатією? Наведемо перелік хороших манер та навичок, яких не вистачає сучасним дітям.

 • Взаємодія з особою, яка знаходиться поряд, замість «залипання» в екрані гаджетів
  Така поведінка стала настільки звичною серед дітей та підлітків, що з’явився спеціальний термін «фаббінг», що означає «дивитися в телефон під час розмови». Сьогодні діти дуже часто користуються різними гаджетами і продовжують користуватися ними навіть у присутності друзів чи дорослих.
 • Вітатися з людьми/підтримувати розмову
  Багато сучасних дітей не користуються базовими хорошими манерами при зустрічі та спілкування з іншими. Правила етикету вимагають дивитися іншій особі у вічі коли з нею вітаєшся та розмовляєш, слухати, що тобі відповідають та чекати своєї черги для відповіді.
 • Говорити «дякую» та «будь ласка»
  Сумно визнавати той факт, що багато дітей сьогодні є досить грубими у відношенні до персоналу у різних закладах чи інших місцях. Навіть дітям 3-4 років варто нагадувати, що слід подякувати.
 • Відкрити/притримати двері для інших
  Чи ваша дитина, коли бачить, що комусь важко з візочком чи сумками, здогадається допомогти відчинити та/або притримати двері? Чи спостерігаючи старшу людину з великою сумкою, яку важко нести, запропонує свою допомогу? Якщо відповідь негативна, саме час поговорити про це з дитиною.
 • Надсилання листів подяки
  З появою інтернету та мобільних телефонів, надсилати листи стало значно простіше. Проте ми не дуже часто цим користуємося, коли мова йде про слова подяки іншим людям.

Як діяти батькам

Наведемо декілька порад як спрямувати свою дитину в напрямку гарних манер.

 • Розмовляти за вечерею.Систематичні розмови за столом з власними дітьми корисні не лише для їх здоров’я (зменшується ризик ожиріння, покращуються соціальні та комунікативні навички, кращі результати у школі та ін.), а також це відмінна нагода для дітей потренуватися у спілкуванні з іншими і навчитися правильно підтримувати розмову (слухати, чекати своєї черги для висловлювання, висловлювати незгоду з повагою і т.д.).
 • Навчити дітей говорити «дякую» та «будь ласка». Незалежно від того, вдома чи у ресторані, сформуйте у своїх дітей звичку дякувати, коли їм подають їжу, допомагають, дарують подарунки тощо. Навчіть своїх дітей з повагою відноситися до офіціантів, водіїв таксі та інших осіб, які надають послуги.
 • Навчити писати листи подяки Дитина навчиться помічати допомогу інших, формулювати за що і кому вона вдячна, чому для неї це є цінним та важливим.
 • Виключити телевізорПро якість телевізійних програм, в т.ч. і дитячих, уже багато сказано та написано. Краще разом побавитись в цікаві ігри, погуляти на свіжому повітрі, відвідати цікавий захід тощо.
 • Обмежити час користування мобільним телефоном та іншими електронними пристроями Це корисно не лише для будування хороших манер.
 • Пояснити дитині важливість співчуття та підтримки.Навчіть дитину помічати тих, хто потребує допомоги. Для дитини важливо зрозуміти, що окрім її власних потреб, існують люди, яким потрібна допомога інших.
 • Подати гарний прикладБезумовно, ваша дитина вчитиметься на вашому прикладі. Тому варто звернути увагу на власну поведінку. Чи ви дякуєте іншим людям? Чи з повагою відноситеся до дитини та інших? Чи відноситися до інших людей з розумінням та повагою? Оцініть власну поведінку та скоригуйте її, якщо потрібно.

Насамкінець, пам’ятаймо, що саме ми встановлюємо стандарти. Якщо ми любимо дивитися мобільний за вечерею або зневажливо спілкуємося з іншими, наші діти повторюватимуть нас та сформують такі ж звички. Тому варто починати з себе і постійно практикуватися у вдосконаленні власної поведінки.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *