Чи потрібно боротися з нудьгою?

SUMУ сучасному світі багато людей борються із хронічною нудьгою.

Проте що ж таке «нудьга» та як її подолати?

 

Відповідно до Вікіпедії, нудьга — це емоційне порушення.

Нудьга за психологічним змістом являє відносно спокійне переживання особою зниженого інтересу до того, що її оточує.

Це пасивний стан, який характеризується зниженням трудової та іншої активності, бажанням відволіктися, поговорити.

При цьому стані в корі головного мозку переважають процеси гальмування.

Нудьга подібна до очікування і пов’язана з бажанням змінити умови для можливої активної діяльності.

Нам усім знайоме таке відчуття час від часу. Воно є частиною нашого життя. Проте деколи такі відчуття є симптомами чогось більшого та глибшого, що потребує уважнішого дослідження та вивчення.

На практиці в психотерапії виділяють декілька основних причин хронічної нудьги:

 1. Нудьга як захисний засіб від емоційного болю. Травматичні та негативні переживання у дитинстві змушують дитину почуватися незахищеною. Брак безпеки викликає пригнічені та суперечливі емоції, такі як страх та гнів.Щоб опанувати себе, мозок дитини відсортовує «погані» відчуття, щоб продовжувати нормальне функціонування. Проте відділення себе від емоцій не лише позбавляє нас від болю, але й може перерости у нудьгу.Нудьга в даному випадку є побічним продуктом відсутності зв’язку з власними емоціями, такими як сум, злість, страх, огида, насолода, захоплення.  Коли ми втрачаємо доступ до наших основних емоцій, ми тим самим відрізуємо себе від важливого джерела енергії, яке змушує нас почуватися живими.

  Щоб вилікуватися, ми мусимо відновити зв’язок з нашим широким спектром емоцій через наше тіло.

 2. Нудьга як симптом нашої заниженої стимуляції та активності. У цьому випадку, почуття нудьги говорить про наші приховані потреби віднайти свої інтереси та додати новизну у наше життя.Щоб подолати нудьгу, ми повинні виявити усі перешкоди, які стоять на шляху втілення наших зацікавлень та інтересів.
 3. Нудьга також відмежовує нас від наших справжніх бажань та потреб.Щоб бути у гармонії зі своїми потребами та інтересами, а надто коли ми вважаємо їх недосяжними, потрібно відчути біль як у нашому мозку, так й у нашому тілі.
 4. Трапляються випадки, що корінням нудьги є поєднання усіх перелічених причин і її проявами є зволікання (прокрастинація) та відчуження.

Нудьга є неприємним та важким досвідом. Проте не обов’язково  назавжди залишатися у цьому стані. За допомогою відчуття зацікавленості та співчуття ми можемо дізнатися про причини нудьги.

Коли нудьга «говорить» нам, що ми потребуємо нових захоплень, ми можемо скласти план для отримання нового досвіду, практикувати терпіння до себе, допоки не знайдемо ідеального співвідношення новизни та буденності.

Коли ми нудьгуємо, тому що захищаємо наші глибші емоції та потреби, ми можемо віднайти ці емоції та потреби в собі, визнати їх, та обдумати як направити їх у безпечне та здорове русло.

В такий спосіб, ми відновлюємо зв’язок з нашим справжнім та автентичним я.

Ти також можеш змінити свої відносини з нудьгою. Хочеш проекспериментувати та поговорити з частиною тебе, що нудьгує? Нижче приклади питань, які можна використати:

 • Чи ця нудьга вже довго триває чи це нове переживання для тебе?
 • Чи пригадуєш, коли тобі вперше стало так нудно, що важко з цим відчуттям упоратися?
 • Як нудьга проявляється на фізичному рівні, в тілі?
 • Який з проявів нудьги є найважчим: Фізичні відчуття? Зниження самооцінки? Самоосуд? Бажання якомога швидше її позбутися? Негативні думки, пов’язані з нею? Інше?
 • Чи відчуття нудьги завжди присутнє чи час від часу з’являється?
 • Що саме, на твою думку, є причиною нудьги та що допоможе її позбутися?
 • Чому нудьга є проблемою для тебе? Детально опиши як вона впливає на тебе.
 • Чого саме ти потребуєш, щоб почуватися краще?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *