Чому багато некваліфікованих лідерів? Як це змінити?

Якщо ми хочемо підвищити рівень професійності людей, які займають лідерські позиції, нам слід покращити наш професійний рівень для їх належного відбору та оцінювання.

Чи тобі доводилося працювати з людьми, які не настільки компетентні, як вони вважають? 

Наступна статистика не буде для нас несподіванкою, але статистично серед таких людей більше чоловіків, аніж жінок. Все вірно — чоловіки більш схильні до того, щоб вводити в оману стосовно своїх здібностей, ніж жінки. Також існує більша ймовірність, що вони досягнуть кар’єрного  успіху. Це відбувається тому, що найкращим способом змусити інших вважати тебе кращим, ніж ти є насправді, треба спочатку самому у це повірити.

Психологи використовують науку та технології з метою передбачення та розуміння поведінки людей на роботі. Однією зі сфер досліджень є співвідношення між статтю, особистістю та лідерськими якостями, а більш звужено – як стать та особистість формують наш вибір лідера та як вказані лідери пізніше впливають на організацію. Дискусії про стать фокусуються на недостатній кількості жінок на лідерських позиціях і ця проблема, на жаль, є загальносвітовою.

Проте сьогодні більшою проблемою є факт, що більшість лідерів є недостатньо компетентними. Й справді, чи мова йде про бізнес чи політику, непрофесійні лідери негативно впливають на своїх підлеглих, що викликає низький рівень залученості, довіри та продуктивності та високий рівень вигоряння та стресу. Просто погугли: «мій бос є…», щоб подивитися, що більшість людей думають про своїх керівників (і можливо, але не точно, ти станеш трошки кращої думки про свого шефа:). Можна побачити такі слова як «божевільний», «токсичний», «нестерпний», «зверхній» та інші негативні слова.

Тому головним питанням статті буде не те, чому мало жінок-лідерів, а те, чому так багато непрофесійних людей стають лідерами? 

Дослідження показують три основні причини і першою є те, що ми нездатні відрізнити впевненість від компетенцій. В багатьох культурах та країнах ми схильні вважати, що впевнені у собі люди мають більше шансів на лідерство, проте у компетенціях, в т.ч. і лідерстві, різниця між впевненістю (що люди думають про себе) та професійністю дуже велика (наскільки кваліфікованими вони є насправді).

Другою причиною є наша любов до харизматичних лідерів, зокрема після появи телебачення. Й це підсилилося в сотні разів у наш час цифрових технологій. Виявилося, що ми хочемо лідерів, які мають шарм та вміють розважати, проте як більш із нас знає, існує велика відмінність між ефективним лідером та стенд-ап коміком. Насправді, найкращі лідери є більше скромними, аніж харизматичними, аж до того, що вони бувають нудними.

Ось тому вони рідко асоціюються із героями блокбастерів. Наприклад, уявіть кіно про Ангелу Меркель – вона прокидається, снідає зі своїм чоловіком, йде на зустріч добре підготовленою, дозволяє іншим людям говорити, не перебиваючи їх, приймає раціональні рішення й повна відсутність скандалів щодо неї. На противагу таким лідерам, існує велика кількість захопливих фільмів про харизматичних лідерів із загадковою темною стороною, які в кінцевому результаті знищують країни або організації.

Третьою та останньою причиною кар’єрного росту некомпетентних людей є наша нездатність протистояти шарму нарцисичних особистостей – людям з амбіційними планами, які асоціюються з нашим власним нарцисизмом. Ми завжди обожнювали відомих людей, проте ми обожнювали тих, хто обожнював себе чи був популярним. Більшість відомих порад, які створені допомогти людям стати лідерами, живлять нарцисичні почуття: «Люби себе, незважаючи ні на що», «Не зважай, що інші думають про тебе» чи «Якщо ти вважаєш себе чудовим, то так воно і є». На жаль, це породжує велику кількість лідерів, які не усвідомлюють своїх обмежень та безпідставно постійно задоволені собою. Вони розглядають лідерство як посаду, титул та їм бракує самоконтролю та емпатії. На противагу їм, найкращі лідери завжди контролюють свій нарцисизм. Вони щиро турбуються про інших людей, їм цікава їхня думка та вони добре дбають про свою репутацію, тому рідко попадають у скандальні історії.

Отже, як можна зменшити непрофесійність серед лідерів?

Одним з варіантів розв’язання проблеми є при виборі лідера, варто керуватися ознаками, які характерні для справжніх лідерів. Ми повинні усвідомлювати, що є суттєва відмінність між тим, які якості приваблюють нас у лідері та які якості дійсно потрібні для ефективного лідерства. Замість того, щоб вестися на впевнених у собі, нарцисичних та харизматичних людей, ми повинні просувати людей на підставі їх навичків, гуманності та чесності. Й тоді зросте кількість жінок – лідерів, оскільки дослідження показують, що жінки не поступаються чоловікам у професійності, гуманності та чесності.

Другим варіантом розв’язання проблеми є недовіра нашим інстинктам. Більшість з нас любить дослухатися до власної інтуїції, проте у більшості людей вона не настільки добре розвинута. Це як з почуттям гумору. Дев’яносто відсотків людей вважають, що в них чудове почуття гумору. Проте скільки людей направду є смішними? Думаю, набагато нижчий процент. Дуже важко боротися з власними упередженнями та забобонами. Навіть якщо ми щиро хочемо цього, не так легко їх ігнорувати. Наприклад, ваші сформовані упередження не дозволять вам ігнорувати той факт, що особа навпроти вас є білою привабливою жінкою. Чим більше ми намагаємося витіснити певні думки з голови, тим важче це зробити.

Якщо ми хочемо, щоб більше жінок було на лідерських позиціях, не потрібно застосовувати нав’язані стандарти. Це означає, що непотрібно жінці поводитися як чоловікові, не потрібно, щоб вона використовувала чоловічі якості в управлінні або володіла чоловічими рисами згідно з сформованим нами архетипом чоловіка-лідера.

Прогрес починається з кожного з нас. Якщо ми хочемо більше ефективних лідерів, нам слід вдосконалити наші навички для аналізу та вибору таких лідерів.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *