20 видів психологів та чим вони займаються

психолог на вершині айсбергу в образі дівчини

Коли люди чують термін «психолог», багато з них відразу уявляють чоловіка чи жінку, які сидять в офісі та записують нотатки у той час, як клієнт сидить у зручному шкіряному кріслі. Звісно, багато психологів залучені у цьому виді терапевтичних бесід, проте люди, які працюють у сфері психології, також займаються й іншими речами.

Чи ти знаєш, що є ще психологи, які вивчають як люди працюють на робочому місці та які знаряддя використовують? Чи, наприклад, що деякі психологи допомагають знизити глобальне потепління? Можна сформувати такий перелік спеціалізацій психологів. Звісно, він є умовним і багато психологів поєднують декілька напрямків у своїй діяльності.

1. Психологи в авіації

Вони вивчають поведінку пілотів та інших членів екіпажу літака. Також проводять дослідження з безпеки польотів, розробляють нові навчальні знаряддя та допомагають підібрати надійний персонал.

Наприклад, можуть підібрати чи розробити психологічні тести з метою підбору персоналу для елітних посад пілотів. Через високу спеціалізацію та делікатну природу такої праці, дуже важливо підібрати кандидатів, які є фізично здоровими, зі стабільною психікою та здатних себе контролювати у нестандартних ситуаціях. Авіаційні психологи використовують свої знання по психології, щоб бути певними, що лише найкращі кандидати були підібрані на важливі посади.

Співпрацюють з іншими професіоналами, наприклад інженерами, з метою дизайну різних частин літака, таких як кабіни для пасажирів чи екіпажу. Враховуючи людську психологію протягом процесу створення дизайну, авіаційні психологи допомагають тому, щоб ці речі були розроблені відповідно до нашого сприйняття, уваги, пам’яті та інших можливостей мозку.

2. Біопсихологи

Їх часто називають біологічними психологами. Вони вивчають та проводять дослідження на мозку та поведінці. Вивчаючи нейронну основу поведінки, біопсихологи в стані зрозуміти різні біологічні фактори, що можуть впливати на те, як люди думають, відчувають, поводять себе.
Цей вид психологів також може досліджувати як хвороби та пошкодження мозку впливають на поведінку. За допомогою кращого розуміння цих процесів, спеціалісти зможуть знайти нові шляхи для запобігання, лікування та керування серйозними травмами та хворобами мозку.

3. Клінічні психологи

Оцінюють, діагностують та лікують людей, які страждають від психологічних розладів та психічних хвороб. Вони також здійснюють психотерапію та розробляють план лікування.

Часто працюють у лікарнях, психіатричних клініках та практикують приватно. Вони навчені різним видам методик лікування і можуть спеціалізуватися на певних розладах або працювати з певними верствами населення. До прикладу, клінічні психологи можуть спеціалізуватися у таких напрямках як хімічна залежність, дитяче психічне здоров’я, психічне здоров’я дорослих чи психічне здоров’я людей старшого віку.

Працюючи у медичних закладах, вони не є психіатрами. В більшості випадків не можуть виписувати медикаментів.

4. Когнітивні психологи

Досліджують процес як люди думають, включаючи такі речі як прийняття рішень чи вирішення проблем. Цей тип більше зацікавлений у тому як мозок опрацьовує, вчить, зберігає, впізнає інформацію.

Когнітивні психологи можуть працювати у різних установах, включаючи університети, дослідницькі центри, реабілітаційні заклади, лікарні, урядові установи та приватні заклади. Спеціалісти у цій сфері часто виконують цілий спектр обов’язків: проводять дослідження та роботу з пацієнтами.

Поряд з іншими видами психології, вони часто вибирають спеціалізацію в певній сфері: пам’ять, розвиток мовлення, увага, вирішення проблем чи вивчення обмежених можливостей.

5. Колективні психологи

Проводить дослідження на здоров’ї певного колективу. Вони також шукають способів навчити населення та розвинути превентивні програми. Ці спеціалісти зосереджені на впровадженні позитивних змін на обидвох рівнях – індивідуальному та колективному.

Ви можете знайти колективних психологів, що працюють над рядом проблем в університетах, урядових установах, колективних організаціях та приватних практиках як професорів, консультантів, поліційних радників, директорів програм та дослідників.

Дослідження у цій сфері орієнтовані на дії та зосереджуються на розробленні практичних рішень, що можуть негайно застосовуватися у практиці. Також працюють для вирішення соціальних проблем, пропагування здоров’я та добробуту та запроваджують правила для покращення життя людей.

6. Компаративні психологи

Вивчають поведінку різних видів, зокрема як відрізняється поведінка людей та тварин. Для чого вивчати тварин? Тому що всупереч очевидним відмінностям, припускається, що певні речі притаманні для усіх живих істот. До того ж, вивчення поведінки та зворотного зв’язку щурів та собак, надає кращого розуміння поведінки людей в тому числі.

Такі спостереження підтвердили свою важливість протягом усієї історії розвитку психології. Робота Торндіка з котами, Павлова з собаками, Скіннера з пінгвінами є прикладами того, як вивчення поведінки тварин можуть дати певні нові знання та застосовуватися до людей.

7. Психологи споживання

Психологи споживання досліджують поведінку споживача та розвивають маркетингові стратегії для просування бізнесу. Цей тип залучений допомогти бізнесу краще зрозуміти які продукти та послуги продаються.

Вони досліджують як покупці реагують на маркетингові повідомлення, аналізують стратегії прийняття рішень, досліджують роль емоцій, які впливають на вибір при купівлі. Ці спеціалісти допомагають бізнесу розробляти маркетингові повідомлення, визначити цільову аудиторію, розвинути продукти, які апелюватимуть до конкретних споживачів та вивчають як формується та змінюється відношення до того чи іншого бренду.

Вони виконують такі завдання, використовуючи дослідження ринку, експерименти, живе спостереження та споживацькі фокус-групи.

8. Консультуючі психологи

Надають психотерапію людям, що страждають від психологічних розладів, проблем із поведінкою, емоційними труднощами, стресом та пов’язаними питаннями. Ці спеціалісти мають багато спільного з клінічними психологами. Обидві категорії надають психотерапію, часто працюють у психіатричних закладах та є ліцензованими психологами.

9. Крос-культуральні психологи

Цей тип досліджує як люди відрізняються відповідно до їх культури та як культурна приналежність впливає на поведінку людей. Вони часто вивчають як різні аспекти поведінки можуть бути як універсальними, так і відрізнятися залежно від культури. Наприклад, крос-культуральні можуть досліджувати різницю стилю виховання у різних груп людей та його вплив на поведінку дорослих осіб.

10. Психологи розвитку

Психологи розвитку досліджують розвиток людства протягом усього його існування. Деякі з них зосереджуються на певних періодах, таких як раннє дитинство, юність, доросле життя чи похилий вік. Ці спеціалісти можуть виконувати такі завдання як виявлення дітей, у яких порушений розвиток, дослідження питань, пов’язаних з віком, та вивчення того, як розвивати мовні навички.

11. Освітні психологи

Вивчають як люди вчаться та освітні процеси. Цей процес може включати розвиток методичних та навчальних технік. Деякі освітні психологи вивчають обдарованість або відставання у навчанні.

Цей тип спостерігає як соціальні, когнітивні та емоційні фактори впливають на навчальні процеси. Деякі спеціалісти у цій сфері спеціалізуються у виявленні та роботі з потенційними проблемами, які можуть перешкоджати навчанню дітей. Інші спеціалізуються на дослідженні навчальних процесів, також деякі з них можуть зосереджуватися на створенні методичних матеріалів, які покращать результати навчання.

12. Психологи в інженерії

Психологи в інженерії зосереджені на відкритті шляхів посилення людських можливостей в удосконаленні машин, обладнання, технологій та робочого середовища. В той час як дехто з них може бути зосередженим на базових дослідженнях, як правило це вузько направлена ніша. Працюють над вирішенням реальних світових проблем та розвитком рішень, що можуть використовуватись у повсякденному житті.

Наприклад, перед професіоналами в цій сфері може бути поставлене завдання розробити технологію, що може бути використана в сфері охорони здоров’я для швидшого одужання пацієнтів. Вони також допомагають дизайнувати та покращувати засоби, які люди використовують кожного дня, включаючи мобільні телефони та транспортні засоби.

13. Психологи довкілля

Психологи довкілля досліджують відносини між людьми та їх оточенням, включаючи як природне, так і штучне середовище. Вони можуть стосуватися як збереження природний середовища і допомагати зберегти вимирущі види, так і дослідження шляхів зупинення глобального потепління.

Ці спеціалісти можуть працювати як дослідники, вивчаючи вплив людей на навколишнє середовище, так і в урядових установах, допомагаючи вдосконалити програми по навколишньому середовищу.

14. Криміналістичні психологи

Криміналістичні психологи зосереджені на зв’язку психології та права. Сюди входить робота експерта в кримінальних справах чи цивільних спорах, також спеціалістів, які оцінюють прогрес дитячих арештів та надають психотерапевтичну допомогу жертвам кримінальних злочинів.

Завдяки популярній екранізації у фільмах та телевізійних програмах, цікавість до цього напрямку надзвичайно виросла за останні роки. В той час як масова культура зображує зазвичай портрет криміналістичного психолога як слідчого, який працює над викриттям злочинця, справжні криміналістичні психологи, як правило, виконують функції оцінки підліткових та дорослих порушників на можливість рецидиву, роботи з дітьми, які стали свідками злочину і з’ясування чи можуть вони свідчити у суді та надання експертних висновків у суді.

15. Психологи здоров’я

Зосереджені на тому, як психологія, біологія, соціальні групи та поведінка впливають на добробут, хвороби та загалом здоров’я людей. Вони працюють з клієнтами, щоб допомогти їм максимізувати самопочуття та покращити як психічне, так і фізичне здоров’я.

Деякі спеціалісти у цій сфері проводять клінічну роботу, де вони оцінюють та лікують клієнтів, яким потрібна допомога з різними питаннями, пов’язаними зі здоров’ям. Сюди може входити надання психотерапії, проведення різних психологічних досліджень, навчання людей різним методикам та здоровим навичкам.

16. Виробничо-організаційні психологи

Виробничо-організаційні вивчають поведінку на робочому місці, таку як підбирання кращих кандидатів на певну роботу та як підвищити продуктивність праці. Вони можуть використовувати свої знання психологічних принципів для організації оцінювання кандидатів на відповідність певним посадам.

Перед ними також можуть стояти обов’язки розробити навчальні програми для працівників з метою покращення їх знань, збільшення продуктивності праці та мінімізації виробничих травм. Також вказані спеціалісти оцінюють бізнеси на організаційному рівні та шукають способів зменшити витрати, покращити продуктивність та задоволеність працівників своїм місцем праці, допомагають зменшити плинність кадрів.

17. Військові психологи

Практикують психологію у військовій сфері. Така робота включає роботу з військовими, їх психічні проблеми та емоційні стреси, досліджуючи різні сфери військового життя та допомагаючи солдатам знову адаптуватися до цивільного життя.

Дехто з них концентрується на здійсненні психотерапії в межах різних військових напрямків, в той час як інші застосовують свої знання людської психіки та поведінки для пошуку персоналу, подолання стресу, навчань, прийняття рішень та лідерства.

18. Особистісні психологи

Вивчають різні аспекти особистості та як індивідуальні риси характеру впливають на життя індивіда та його поведінку. Дослідники у цій галузі цікавляться різноманітним спектром питань, які можуть бути застосовані у повсякденному житті.

До прикладу, вони можуть вивчати як формується особистість і чи може вона змінюватися. Вони також можуть досліджувати чи певні риси характеру прив’язані до певних хвороб чи розладів, як впливають прийняті рішення на формування особистості та багато інших факторів, які можуть вплинути на розвиток особистості.

19. Шкільні психологи

Допомагають дітям долати свої емоційні, навчальні, соціальні та поведінкові проблеми у шкільних закладах. Спеціалісти, які працюють у цій сфері відіграють важливу роль в освітній системі, як правило співпрацюючи з батьками, вчителями, студентами та іншими працівниками школи з метою забезпечення здорового, безпечного, результативного навчального середовища.

Діти, які мають проблеми з емоційними, навчальними чи поведінковими проблемами, можуть працювати зі шкільним психологом з метою розроблення ефективного плану роботи з такими проблемами. Шкільні психологи часто підтримують та надають поради учням, у яких є потреба поспілкуватися з кимось.

20. Соціальні психологи

Вивчають поведінку груп, включаючи як люди поводяться у громадських закладах і як такі групи впливають на поведінку індивіда.

Досліджують низку питань таких як точки зору, забобони, комунікація, міжособистісні відносини, агресія та переконання.

Для деяких спеціалістів це як правило включає проведення базових досліджень, розроблених з метою кращого розуміння соціальної поведінки.

В інших випадках вони використовують свої знання та вміння для впливу на людську поведінку з метою забезпечення здоровішого та продуктивнішого суспільства.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *