Безумовне позитивне ставлення

позитивне ставлення

Безумовне позитивне ставлення

Безумовне позитивне ставлення  – це термін, який використовувався гуманістичним психологом Карлом Роджерсом для опису техніки, яку він використовував у своїй клієнто орієнтованій терапії.

Як це працює на практиці? Згідно з Роджерсом, безумовне позитивне ставлення показує цілковиту підтримку та прийняття особи, незалежно від її слів та поведінки.

Терапевт приймає та підтримує свого клієнта, попри те, що він говорить або як поводиться, при цьому не виставляючи жодних умов для такого прийняття.

Погляд зблизька на безумовне позитивне ставлення

“Це означає турбуватися про клієнта, але не у власницький спосіб, чи розглядати це як спосіб задоволення власних потреб самого терапевта ” пояснював Роджерс у 1957 році у своїй статті в журналі «Journal of Consulting Psychology». “Це означає турбуватися про клієнта як відокремлену особистість з можливістю проявляти свої власні почуття та мати свій власний досвід.”

Роджерс був переконаним у важливості виявляти безумовне позитивне ставлення до своїх клієнтів.

Він також припускав, щ особи, які не здатні виявляти такий тип прийняття, рано чи пізно у своєму житті відчувають негативне відношення до себе з боку оточення.

Майерс у своїй книзі Psychology: Eighth Edition in Modules, писав: “Це вияв милосердя, відношення, яке дозволяє цінувати нас всупереч нашим погрішностям.

Це глибоке полегшення позбутися власної вдаваної поведінки, зізнатися у наших найгірших почуттях і виявити, що нас досі приймають.

У міцному шлюбі, близькій сім’ї, близькій дружбі, ми вільні бути спонтанними без страху загубити повагу інших.”

Безумовне позитивне ставлення та самооцінка

Роджерс був переконаним, що людям потрібні такі відчуття як самоцінність, так і позитивне відношення від інших людей.

Що люди думають про себе та як вони себе оцінюють – відіграє важливу роль у самопочутті людей.

Люди із високою самооцінкою також є більш впевненими та мотивованими слідувати своїм цілям та працювати над самовдосконаленням, тому що вони впевнені у досягненні своєї мети.

Протягом ранніх років життя, діти пізнають любов та прийняття батьків та інших членів родини.

Це сприяє розвитку впевненості та самоцінності. Таке безумовне позитивне ставлення у дитинстві сприяє розвитку самооцінки й тоді, коли діти дорослішають.

З віком, ставлення інших людей відіграє все більшу роль у формуванні самооцінки.

Роджерс стверджував, що коли люди відчувають до себе безумовне позитивне ставлення, яке базується виключно на їх вчинках, в них може розвинутися невпевненість у собі.

Така невпевненість виникає тоді, коли особисте бачення свого ідеального «я» розходиться з тим, що від них очікують у реальному світі.

Самодостатні особистості мають багато спільного між своєю самооцінкою та їхніми уявленнями про ідеальних себе.

У невпевненої в собі особистості, навпаки, є мало схожого між самооцінкою та ідеальним «я».

Застосування безумовного позитивного ставлення на практиці

Чи можливо застосовувати безумовне позитивне ставлення в терапії до усіх клієнтів та кожного зокрема? Багато хто вважає, що ні.

Проте є психологи, які вважають, що принаймні потрібно намагатися відчувати таке відношення до своїх клієнтів.

Також психологи зауважують, що таке прийняття не має на увазі дозвіл поводитися як завгодно.

Наталі Роджерс, дочка Карла Роджерса, пізніше пояснила, – в той час, як усі думки та почуття є прийнятними, – це аж ніяк не стосується вчинків.

Хоча безумовне позитивне ставлення є основою клієнто орієнтованої терапії, його не завжди легко застосовувати.

Можна уявити ситуацію, коли терапевт працює з сексуальним насиллям. У таких випадках психологи рекомендують зосереджувати увагу не на самих вчинках клієнта, а на страхах та стражданнях, які можуть провокувати таку поведінку.

“Роджерс був твердо переконаним, що кожна особа народжується з потенціалом до позитивного та люблячого розвитку.

Коли використовувати клієнто орієнтовану терапію, то, можливо, ви станете їх наступним або навіть останнім шансом на прийняття.

Ваше прийняття сприятиме створенню передумов для потрібних змін.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *