Терапевтичні бесіди (або психотерапія)– що це таке?

терапевтичні бесіди один на один

Дуже широкий спектр терапії, який може включати багато різних методик

Терапевтична бесіда є однією з видів лікування різних неврозів, хоча її особливості будуть коливатися залежно від потреб клієнта та психологічної школи фахівця.

Що таке терапевтичні бесіди?

Терапевтичні бесіди, або, як їх ще називають, психотерапія, засновані на одній основній ідеї про те, що спілкуючись про речі, які вас турбують, можна допомогти їх прояснити та об’єктивно оцінити.

Деякі психотерапевти дотримуються певної школи психології, таких як когнітивна психологія або біхевіоризм. Деякі використовують більш різноплановий підхід, беручи техніки та принципи з декількох різних теорій.

Для певних неврозів, спеціалісти по психічному здоров’ю (психологи та психіатри) зазвичай використовують поєднання когнітивної та біхевіоральної стратегій, які містять в собі знайомство з предметом страху/неспокою чи неприємною ситуацією з лікувальною метою.

Що краще – терапевтичні бесіди чи медикаментозне лікування?

Це вже дуже давня суперечка у середовищі спеціалістів по психічному здоров’ю, яка стосується неефективності терапевтичних бесід на противагу медикаментозному лікуванню.

Відповідно до медичної моделі, психічні проблеми є результатом фізіологічних відхилень і їх потрібно лікувати за допомогою ліків, операцій чи інших медичних процесів.

Прихильники терапевтичних бесід вірять, що психічні порушення дуже часто базуються на реакції на своє оточення. Тому їх можна лікувати за допомогою обговорень, вирішення конфліктних ситуацій, поведінкових змін та змін у мисленні.

Сьогодні більшість членів спільноти по психічному здоров’ю переконані, що правда знаходиться десь посередині. Деякі відхилення можуть бути спричинені фізіологічними змінами, в той час як інші є результатом конфлікту або нездорових реакцій.

Багато випадків поєднують два фактори. Саме тому багато фахівців поєднують медикаментозне лікування та терапевтичні бесіди коли призначають план лікування.

Цілі терапії

Кінцевою метою будь-якого виду терапії є допомога клієнту більш успішно справлятися з певними порушеннями чи ситуаціями. Конкретні лікувальні цілі залежать від особистості клієнта, терапевтичних теорій та кожної конкретної ситуації.

Цілі можуть бути чітко визначені, наприклад такі як кинути палити, або більш абстрактні, такі як управління злістю.

Коли терапевтичні бесіди використовують для лікування страхів, то загалом розглядають дві цілі. Перша полягає у тому, щоб допомогти клієнту подолати страх. Друга полягає у тому, щоб допомогти клієнту навчитися управляти своїми страхами, що він зміг жити нормальним, повноцінним життям.

Деякі види терапевтичних бесід мають ще одну мету. У психоаналізі та схожих терапіях метою є виявити та вирішити прихований конфлікт, який викликає тривожність чи інші порушення. У міжособистісній та суміжних терапіях, метою є вирішити проблеми у міжособистісних стосунках, що виникли внаслідок неврозів або інших розладів.

Розвиток терапевтичних бесід

Терапевтичні бесіди починаються з першої зустрічі, яку часто називають вступною бесідою. Протягом цієї зустрічі клієнт розказує що саме привело його до терапії. Це називається презентація проблеми.

Терапевт тоді починає ставити питання, які допомагають прояснити природу проблеми, її тривалість та глибину.

Він також намагається визначити мету терапії для клієнта. До кінця першої сесії, терапевт буде мати початкові дані для плану лікування, хоча багато терапевтів чекатимуть до другого сеансу для надання більш змістовного плану лікування.

Деякі терапевти надають перевагу зберіганню плану лікування як орієнтир для себе і показують клієнту лише на його вимогу.

Всупереч плану лікування, клієнт повинен завжди залишатися під контролем терапевтичного прогресу. Проблема може вимагати більше або менше сесій, ніж планувалося спочатку. Члени родини та друзі також можуть бути запрошені на такі сесії.

Можуть бути також рекомендовані додаткові засоби, такі як групи підтримки.

Групові терапевтичні бесіди

Хоча терапевтичні бесіди, як правило, відбуваються сам на сам, групові терапевтичні бесіди також можуть бути дуже ефективними. В традиційній груповій бесіді, наявність групи відіграє важливу роль.

Відоме ще як терапевтичне середовище, воно створюється в межах групи з метою структурованості, підтримки та почуття безпеки. В межах цього безпечного та довірливого середовища, члени групи часто можуть виразити свої почуття, протистояти власним негативним рисам характеру та експериментувати зі змінами у поведінці.

Звісно, потрібні час та зусилля, щоб збудувати відчуття єдності. Популярність швидкої психотерапії привело до іншого стилю групової терапії – семінарів.

Обмежені в часі до одного вечора чи, можливо, одного тижня, семінари можуть розглядатися як групова психотерапія.

Такі короткі групові сесії використовують методи індивідуальної когнітивно-біхевіоральної терапії, яка одночасно демонструється групі людей.

Така групова терапія буває досить ефективною та надає впевненості, оскільки споглядаючи досвід інших, можна успішно боротися зі своїми власними проблемами.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *